Jak připravit instalace pro kuchyňskou linku

Příprava instalací pro kuchyňské spotřebiče se řídí přísnými pravidly. Některá vycházejí z technických norem, jiná z požadavků výrobce kuchyní. Přinášíme ucelený přehled, se kterým neuděláte chybu.
 
Instalace je vždy nutné připravovat na konkrétní podobu kuchyně. Proto není od věci, když si navrhneme kuchyň již v rámci projektování domu nebo rekonstrukce. Nevyplatí se rozvést instalace „univerzálně“ a pak na ně umisťovat nábytkovou sestavu.
Na umístění instalačních přívodů platí jednoduché, ale důležité, pravidlo: musí být umístěny mimo vestavné spotřebiče tak, aby bylo možné se k přívodům dostat, aniž by bylo nutné demontovat část kuchyně nebo spotřebiče. Zpravidla se tedy potřebné přívody dávají do vedlejší skříňky, do které se vyřízne potřebný otvor. Instalace nesmíme dávat příliš daleko od spotřebiče, přívodní kabely a hadice mívají cca 100cm a některé nelze prodlužovat (např. plynová hadice je max 150cm, stejně tak hadice k tzv. aqua stopu). Přívody instalací provádějme ve zdi, povedeme-li trubky zvenku, bude nutné kuchyňskou sestavu od zdi odsadit (např. použít hlubší pracovní desku).
 
DŘEZ – přívod studené a teplé vody ve výšce cca 60cm, odpad ve výšce cca 40cm. Plánujeme-li drtič potravinového odpadu, nesmí být odpad výše než 35-40cm. Pro drtič umístíme navíc jednu zásuvku 220V, ovládanou buď vypínačem nebo tzv. pneu spínačem drtiče. Všechny instalace umisťujeme do dřezové skříňky přímo pod dřez.
MYČKA – je umístěna zpravidla hned vedle dřezu, proto potřebné instalace připravíme do dřezové skříňky. Bude potřeba přívod studené vody, odpad a zásuvka 220V (jištěná 16A jističem). Myčku lze dopojit také na vývody pro dřez – na přívod studené vody přidáme tzv. kombinovaný ventil, který rozdělí přívod vody do baterie a do myčky. Odpad pak svedeme do sifonu dřezu.
VARNÁ DESKA – pro elektrickou varnou desku připravíme kabel 380V, v některých případech lze i 220V. Pro plynovou varnou desku připravíme přívod plynu v nejbližší skříňce, pokud není pod deskou trouba, může být ventil plynu i pod deskou ve výšce cca 70cm. Dále budeme potřebovat elektrickou zásuvku 220V (zapalování).
TROUBA – je napojena na zásuvku 220V, umisťujeme ji zásadně mimo spotřebič.
MIKROVLNKA - je napojena na zásuvku 220V, umisťujeme ji zásadně mimo spotřebič.
DIGESTOŘ – zásuvka 220V (většinou v komíně odsavače). Odtah digestoře řešíme dle požadavků výrobce, zpravidla použijeme odvod průměru 125mm umístěný nad motorem digestoře. Lze použít i tzv. vario systém, jehož pomocí dopojíme odsavač do vzdálenějšího místa.
CHLADNIČKA – zásuvku pro chladničku umisťujeme mimo kompresor. Pro vestavnou chladničku nesmí zásuvka přijít za spotřebič, jelikož některé modely je nutné při rozmrazování vytáhnout ze zásuvky.

Věra Tomíčková, Petr Tomíček
bytový architekt
návrhy a realizace interiérů
www.totostudio.cz







Podobné články

Materiály pro nábytek do koupelny

Při výběru nábytku do koupelny bychom se neměli řídit pouze jeho vzhledem, tvarem a velikostí, ale měli bychom se zajímat především o odolnost materiálu. Koupelnový nábytek je vystaven až 100% vlhkosti a nesprávně zvolený materiál může znamenat jeho krátkou životnost.

Reportáž z veletrhu Pragointeriér 2013

Přinášíme fotoreportáž z veletrhu Pragointeriér 2013. Představujeme stánek č.14 v pravém křídle Průmyslového paláce na výstavišti v Praze Holešovicích.

Koupelna na pár metrech čtverečních

Zařizování malé koupelny je mnohem složitější, než té velké. Je potřeba počítat doslova s každým centimetrem a důmyslně využít celý prostor. Pokud vlastníte koupelnu, která čítá sotva pár metrů čtverečních, nezoufejte! Poradíme vám, jak ji účelně zařídit a vměstnat vše, co je potřeba.



© 2024 radyprobydleni.cz • Všechna práva vyhrazena, kopírování jakéhokoli obsahu je bez svolení autora zakázáno!
webSEO::tvorba webových stránek a SEO